Dešťová voda je cenným přírodním zdrojem, který lze využít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších možností je její sběr do nadzemních nádrží či sudů na dešťovou vodu. Existuje několik efektivních metod, jak vodu z těchto nádrží získat a použít ji tam, kde je potřeba. Které způsoby to jsou a jaký jim náleží postup?
Sběr dešťové vody ze střech do nadzemních nádrží či sudů je v českých zahradách k vidění velmi často. Vodu majitelé poté používají k zalévání zahrad, mytí aut, čištění zahradního nářadí nebo i splachování toalet v domě. Jakými způsoby ji však z nádrží "dopravují" tam, kde je potřeba?
Způsoby čerpání vody z nadzemních nádrží a sudů na dešťovou vodu
Mezi nejčastější způsoby, jak dopravit vodu z nadzemních nádrží a sudů na dešťovou vodu na místo určení, patří čerpání dešťovky pomocí gravitačního odtoku, sifonového systému, ručních čerpadel nebo elektrických čerpadel. Jak fungují a jaké jsou jejich (ne)výhody?
Kompletní sortiment k tomuto tématu naleznete v kategoriích: Čerpadla | Čerpací sestavy.
Elektrické čerpadlo
Pro větší zahrady nebo pro situace, kdy je potřeba vodu z nádrže čerpat do větších vzdáleností, je nejlepším řešením elektrické čerpadlo. Elektrická čerpadla poskytují vyšší tlak a objem vody, což je užitečné například pro zavlažovací systémy (ku příkladu kapkovou závlahu), nebo třeba mytí auta. Čerpadla do nadzemních nádrží se používají buď ponorná, nebo povrchová.
Ponorná čerpadla
Ponorná čerpadla jsou při práci částečně nebo zcela ponořená do nádrže, proto představují ideální řešení pro nadzemní nádrže a sudy na dešťovou vodu s odnímatelným víkem. Vodu nasají a vytlačují nad sebe. Jsou navržena tak, aby pracovala potichu a spolehlivě. Sudová ponorná čerpadla standardně disponují nastavitelnou závěsnou trubkou pro snadnou instalaci a napojení zahradní hadice.
Postup pro čerpání vody z nádrže za pomoci ponorného čerpadla:
- Elektrické čerpadlo se ponoří do nádrže.
- Čerpadlo se připojí k elektrickému zdroji energie.
- Po spuštění čerpadla je možné čerpat vodu z nádrže.
- Přes výtlačnou (zahradní) hadici se voda dostává do požadovaných míst.
Povrchová čerpadla
Povrchová čerpadla čerpají vodu z nádrže pomocí sacího potrubí – stojí mimo zdroj vody a vodu nasávají. Je zapotřebí mít otevřené víko, případně mít v nádrži vytvořený otvor pro sací potrubí. Alternativně lze sací potrubí připojit i na kohout, je však nutné zajistit vzájemnou kompatibilitu, například pomocí rychlospojky. Povrchová čerpadla jsou snadno přenosná a jednoduchá na instalaci.
Postup pro čerpání vody z nádrže za pomoci povrchového čerpadla:
- Elektrické čerpadlo se k nádrži připojí pomocí sací hadice.
- Čerpadlo se připojí k elektrickému zdroji energie.
- Po spuštění čerpadla je možné čerpat vodu z nádrže.
- Přes výtlačnou (zahradní) hadici se voda dostává do požadovaných míst.
Ruční čerpadlo
Ruční čerpadlo je jednoduchým pomocníkem ve chvíli, kdy je potřeba mít větší kontrolu nad tokem vody a v místech bez přístupu k elektrické energii. Vhodnou variantou je i pro situace, kdy z různých důvodů není možné nádrž pro snadný odběr vody zespodu umístit do výšky.
Postup pro čerpání vody z nádrže ručním čerpadlem:
- Ruční čerpadlo se pomocí hadice připojí k nádrži.
- Voda se ručně pumpuje do příslušných míst či prostoru (do konve nebo přímo na zahradu).
Sifonový systém
Dalším jednoduchým způsobem, jak dostat vodu z nádrže či sudu bez použití čerpadel, je za použití hadice takzvaný sifonový systém. V tomto systému se vytváří podtlak, který vtahuje vodu z nádrže do jedné strany hadice, zatímco druhý konec hadice je nasměrován na místo, kam je požadováno vodu odvést.
Postup pro čerpání vody z nádrže pomocí sifonového systému:
- Hadice se do nádrže umístí tak, aby byl její konec pod hladinou vody.
- Druhý konec je umístěn v místě, kam má být voda z nádrže odvedena. Nikdy ne však výše, než v jaké úrovni se nachází hladina vody v nádrži.
- Voda se do hadice nasává vytvořením podtlaku.
TIP Aquanixu: Použít lze buď metodu ručního nasávání (voda se nasaje ústy na druhém konci hadice, dokud nezačne samovolně téct - po nasátí se rychle přemístí konec hadice na místo, kam se má voda odvést), nebo se hadice naplní vodou (před vložením do nádrže se hadice napustí vodou, zakryjí se oba konce hadice prsty tak, aby voda nevytékala, a poté se jeden konec hadice vloží do nádrže a druhý konec se uvolní na místě odvodu).
Gravitační odtok
Nejjednodušší možností, jak získat dešťovou vodu z nadzemní nádrže nebo ze sudu, je využití gravitačního odtoku. Pomocí kohoutu či vypouštěcího ventilu v dolní části nádrže lze pohodlně čerpat vodu do konve či jiných nádob, díky kterým se dešťová voda dostane všude, kde je jí zrovna potřeba.
Postup pro gravitační odtok vody z nádrže:
- Nádrž nebo sud se umístí na vyvýšené místo, v ideálním případě na podstavec.
- Do připraveného otvoru se našroubuje kohout nebo výpustný ventil (případně se otvor vyvrtá).
- Otevřením kohoutu či vypouštěcího ventilu dojde k plynulému vypouštění vody z nádoby.
Efektivní sběr dešťovky se vyplatí
Investice do systémů pro čerpání dešťovky z nadzemních nádrží a sudů na dešťovou vodu se vyplatí nejen z hlediska úspor vody a peněz, ale zároveň přispívá i k udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji na vlastním pozemku.