Ať už se jedná o zahradní sud na dešťovou vodu či designovou nadzemní nádrž, kvůli přípravě na další sezonu je nutné podrobit je správnému zazimování. Čemu je třeba věnovat zvýšenou pozornost a na co nezapomenout?
Vhodná doba pro zazimování nadzemní nádrže na dešťovou vodu
Nadzemní nádrže na dešťovou vodu je dobré zazimovat ještě před příchodem přízemních mrazíků. Nulový stupeň sice pro nádrž destruktivní není, ale teploty pod bodem mrazu ano. Nádrž, která je pod tlakem nulových hodnot se začne smršťovat, deformovat či praskat. Důležité je myslet i na příslušenství. Například jestliže zamrzne voda v zahradním kohoutku, nejen že hrozí jeho poškození, ale navíc v následující sezoně už nemusí dobře těsnit.
Co s vodou, která v nádrži zbyla?
V případě, že se voda v nádrži nevyčerpala dříve, než přišel mráz, je potřeba ji zlikvidovat – ideálně využít pro poslední zálivku. Rozhodně nedoporučujeme vylít vodu na jedno místo, mohlo by dojít k přehlcení půdy. Jaké jsou tedy možnosti?
- Jedním z řešení je zalít jehličnaté stromy, které jsou při dlouhých mrazech náchylné na uschnutí.
- Druhou z možností využití naakumulované srážkové vody je uschovat ji v menších nádobách pro pozdější upotřebení. Voda se však kvůli kazivosti v nádobách nesmí uchovávat příliš dlouho!
- Třetí východisko je v podobě rovnoměrného vylití vody po pozemku.
Demontáž příslušenství
Mezi okapovým svodem a nádrží je zapotřebí odmontovat propojovací sadu. Kohout, případně ventil mohou zůstat přes zimu otevřené, pro větší jistotu je však lepší také jejich demontáž. Sběrač dešťové vody může zůstat přimontovaný na místě pouze v případě, že disponuje funkcí letní/zimní provoz. Nezapomeňte před zimou sběrač přepnout na zimní provoz, jedině tak bude moct voda po okapu dále stékat.
Kompletní sortiment k tomuto tématu naleznete v kategoriích: Nadzemní nádrže | Sběrače | Ventily a kohouty.
Uskladnění nadzemní nádrže na dešťovou vodu
Nádrž je vždy potřeba uskladnit na suché místo. Ideální podmínky představují například sklep, garáž, kůlna či technická místnost. Jestliže nemáte možnost nádrž na zimu uschovat do kryté místnosti, je přípustné nechat ji na zahradě, měla by být však umístěna v závětří. Vlivem silných větrů by se totiž mohla poškodit. Zvýšit ochranu před vnějšími vlivy lze i zabalením nádrže do folie či textilie.
Do běžného provozu je možné nádrž vrátit v momentě, kdy už nehrozí přízemní mrazíky a teploty se konstantně pohybují nad nulou.