Jak funguje sifon a jeho role v systému pro hospodaření s dešťovou vodou

Sifon je podstatným komponentem v instalatérství, který má důležitou roli nejen v domácnostech, ale i v systémech pro hospodaření s dešťovou vodou. Pochopení jeho funkce a významu může přispět k lepšímu využívání dešťové vody a udržení její čistoty. Jak sifon funguje, jaké jsou jeho hlavní funkce a proč je jeho instalace vhodná?

 

Sifon je základem prvkem, který zajišťuje správné fungování kanalizačního systému v domácnostech i systémech pro hospodaření s dešťovou vodou. Jedná se o nenápadný, ale velmi efektivní komponent. Bez správně fungujícího sifonu by byl provoz těchto systémů nejen nepříjemný, ale současně i méně účinný.

Princip fungování sifonu

Sifon pracuje na základě principu zadržené vody, která vytváří takzvanou „vodní zátku“ v potrubí. Tato vodní zátka plní několik důležitých funkcí:

  • Zadržování vody: V sifonu je neustále zadržována voda, která plní funkci bloku. Tato voda vyplňuje celý průměr potrubí a zabraňuje tak například průchodu plynů.
  • Průtok vody: Při průtoku vody sifonem je původní vodní sloupec nahrazen novou vodou. Jakmile voda proteče sifonem, vytvoří se nový vodní sloupec a pokračuje v plnění své funkce.

Kompletní sortiment k tomuto tématu naleznete v kategoriích: Ostatní příslušenství.

Hlavní funkce sifonu

Instalace sifonu je důležitá především ze dvou důvodů:

Ochrana proti zápachu

Hlavní funkcí sifonu je zabránit průchodu nepříjemných zápachů z kanalizace do dešťové nádrže. Vodní zátka v sifonu působí jako bariéra, která blokuje šíření zápachů.

Ochrana proti hlodavcům a hmyzu

Další důležitou funkcí sifonu je ochrana proti hlodavcům a hmyzu. Vodní zátka může zabránit průchodu malých zvířat, jako jsou hlodavci a některé druhy hmyzu, do potrubí a následně do nádrže. I když například krysy mohou překonat tuto bariéru, pro menší hlodavce a hmyz je sifon účinnou překážkou.

TIP Aquanixu: Přepadový sifon pro potrubí v dimenzi DN 110 chrání systém pro hospodaření s dešťovou vodou proti hlodavcům a také proti šíření zápachu z hlavních řádů. Kvalitní pevný a odolný sifon stačí umístit dovnitř retenční či akumulační nádrže na dešťovou vodu, obvykle skrze odtokovou prostupku nebo dovnitř před ni, a nechat ho plnit svoji funkci. Velmi snadná instalace, dlouhá životnost. Hmotnost 1 kg.
Sifon proti hlodavcům DN 110

Použití sifonu v systému dešťové vody

Sifony jsou pro systémy pro hospodaření s dešťovou vodou vhodným pomocníkem. Udržují čistotu vody v dešťových nádržích tím, že brání vstupu zápachů a drobných živočichů z kanalizačních systémů. Jak lze sifon v systému využít?

  • Dešťové nádrže: Sifony zabraňují vniknutí nepříjemných pachů a nečistot z kanalizace do dešťových nádrží, čímž zajišťují větší čistotu vody určené pro zavlažování zahrady nebo splachování toalet v domě.
  • Ochrana čerpadel: Instalace sifonu před čerpadlem může zabránit vniknutí pevných částic a nečistot, které by mohly čerpadlo poškodit nebo snížit jeho účinnost.

Význam sifonu v systému pro hospodaření s dešťovou vodou

Sifon je jednoduché, ale velmi efektivní zařízení, které plní několik klíčových funkcí v instalatérství i systémech pro hospodaření s dešťovou vodou. Jeho hlavní funkcí je ochrana proti zápachu a hlodavcům, což přispívá k udržení čistoty a hygieny v domácnosti a dešťových nádržích. Pochopení principu fungování sifonu může pomoci lépe využívat jeho výhod a udržovat zdravé prostředí v a kolem domu.

 

Potřebujete pomoci s výběrem nebo zkonzultovat projekt? Kontaktujte nás či navštivte náš e-shop.